"Birmingham 2022": Δεύτερο μετάλλιο για Μάριο Γεωργίου και Ενόργανη Γυμναστική

Πολύ καλή παρουσία και από Γιώργο Άγγονα – Στη 16η η Μπατσούρινα στις Γυναίκες

Του Θωμά Κεττένη – Απεσταλμένου ΚΥΠΕ / ΚΟΕ
Φωτογραφίες Paris J. Andreou (Συνεργάτης KOE/ΚΕΚΑ - “Birmingham 2022”)

Το δεύτερο της Μετάλλιο πανηγυρίζει η αποστολή της Κυπριακής Επιτροπής Κοινοπολιτειακών Αγώνων στους 22ους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μπέρμινγχαμ.

Ο Μάριος Γεωργίου με μια εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στα δύο τελευταία όργανα, το Δίζυγο και το Μονόζυγο, άφησε πίσω δύο αθλητές που βρίσκονταν μπροστά του, και με 81.750 βαθμούς στο σύνολο κατέκτησε την τρίτη θέση. Τις δύο πρώτες θέσεις κατέλαβαν δύο Άγγλοι γυμναστές, Jake Jarman και James Hall με βαθμολογίες 83.450 και 82.900 αντίστοιχα, ενώ στην 4η θέση και εκτός βάθρου έμεινε ο Σκωτσέζος Pavel Karnejenko που είχε συνολική βαθμολογία 80.650.

Η δεύτερη συμμετοχή της Κύπρου στον τελικό, ο Γιώργος Άγγονας, κατέλαβε την πολύ τιμητική 13η θέση με συνολική βαθμολογία 75.900.

Σε δήλωση του στο ΚΥΠΕ, και σε ερώτηση πώς ήρθε αυτό το χάλκινο μετάλλιο είπε πως ήρθε μέσα από ένα πολύ δύσκολο αγώνα. «Ο αγώνας ήταν πάνω-κάτω συνέχεια, ήταν δύσκολος γιατί ήταν πολύ πρωί και δεύτερο είχα έναν μικρό πόνο κατά τη διάρκεια του αγώνα στον ώμο που μπορεί να με επηρέασε λίγο στην εκτέλεση των ασκήσεων, και φάνηκε ιδιαίτερα στο δίζυγο και στο μονόζυγο», είπε.

Ο Γεωργίου είπε πως βοήθησε πολύ η φυσιοθεραπεύτρια της ομάδας κατά τη διάρκεια του αγώνα, σημειώνοντας πως χωρίς αυτήν δεν θα μπορούσε να κινήσει τον ώμο του καθόλου.

Κληθείς να σχολιάσει την πολύ καλή του παρουσία στο σύνολο των αγωνισμάτων, ο Μάριος είπε πως αναλόγως ήταν καλά, και πρόσθεσε πως πάντα η δεύτερη ημέρα των αγώνων είναι η απόλαυση, καθώς έχεις εξασφαλίσει θέση στον τελικό και δεν έχεις το άγχος και έτσι απολαμβάνεις το κάθε λεπτό.

Ερωτηθείς για τον επόμενο στόχο στους Αγώνες, σημείωσε πως κάθε τελικός στόχος είναι το μετάλλιο. Ωστόσο, σημείωσε, αν δεν έρθει αυτό «δεν μας παίρνει από κάτω γιατί έτσι είναι οι αγώνες. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό. Αύριο ο στόχος είναι ο πλάγιος ίππος και μεθαύριο το δίζυγο και το μονόζυγο», είπε και υπογράμμισε πως δεν θέλει να λέει μεγάλα λόγια αλλά να μιλά με τις πράξεις του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Μάριος Γεωργίου ήταν εξαιρετικός στο σύνολο της μέρας ξεπερνώντας τις 13.000 σε βαθμολογία και στα έξι αγωνίσματα. Ο Μάριος ξεκίνησε τις προσπάθειές του στο έδαφος λαμβάνοντας βαθμολογία 13.050 (βαθμός δυσκολίας 5.400, εκτέλεση 7.650). Στη συνέχεια, στον πλάγιο ίππο πήρε 13.900 (βαθμός δυσκολίας 5.500, εκτέλεση 8.400) και στους κρίκους εξασφάλισε βαθμολογία 13.350 (βαθμός δυσκολίας 4.900, εκτέλεση 8.450). Στο άλμα που ήταν το επόμενο του εξασφάλισε βαθμολογία 13.650 (βαθμός δυσκολίας 4.800, εκτέλεση 9.150 με πέναλτι 0.3) και εν συνεχεία στο δίζυγο είχε βαθμολογία 14.250 (βαθμός δυσκολίας 5.800, εκτέλεση 8.450). Ολοκληρώνοντας τις προσπάθειες του, ο Μάριος στο μονόζυγο εξασφάλισε βαθμολογία 13.550 (βαθμός δυσκολίας 5.500, εκτέλεση 8.050), φθάνοντας στο σύνολο τους 81.750.

Ο Γιώργος Άγγονας άρχισε με τους κρίκους και βαθμολογία 11.850 (βαθμός δυσκολίας 4.000, εκτέλεση 7.850), συνέχισε με άλμα και βαθμολογία 13.750 (βαθμός δυσκολίας 4.800, εκτέλεση 8.950). Κατόπιν, στο δίζυγο έλαβε 12.550 (βαθμός δυσκολίας 5.000, εκτέλεση 7.550) και στο μονόζυγο εξασφάλισε 12.950 (βαθμός δυσκολίας 4.600, εκτέλεση 8.350). Στο έδαφος, ο Γιώργος πήρε βαθμολογία 12.250 (βαθμός δυσκολίας 4.800, εκτέλεση 7.450). Τέλος, στον πλάγιο ίππο είχε βαθμολογία 12.550 (βαθμός δυσκολίας 3.900, εκτέλεση 8.650) και στο σύνολο 75.900.

Στη 16η θέση η Μπατσούρινα
Στην 16η θέση στον τελικό του Σύνθετου στις Γυναίκες κατέλαβε η Τατιάνα Μπατσούρινα. Με βαθμολογία 44.600 η Μπατσουρίνα έμεινε στην 16η θέση από σύνολο 18 αθλήτριες του τελικού.
Στο αγωνιστικό της πρόγραμμα, έλαβε στο άλμα βαθμολογία 12.050 (βαθμός δυσκολίας 3.200, εκτέλεση 8.550), στο δίζυγο πήρε 10.900 (βαθμός δυσκολίας 4.500, εκτέλεση 6.400), στη δοκό 11.200 (βαθμός δυσκολίας 4.500, εκτέλεση 6.700) και στο έδαφος 10.750 (βαθμός δυσκολίας 4.200, εκτέλεση 6.550).
Το χρυσό στο αγώνισμα κατέκτησε η Αυστραλή Georgia Godwin με βαθμολογία 53.550 και το αργυρό η Αγγλίδα Ondine Achampong με 53.000.

Οι ΚΟΕ/ΚΕΚΑ επιθυμούν να ευχαριστήσουν το Υπουργείο Παιδείας Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας (ΥΠΠΑΝ) για την στενή συνεργασία και την στήριξη που παρέχουν, καθώς και όλους τους Χορηγούς, τον Πλατινένιο Χορηγό ΟΠΑΠ Κύπρου, τους Χρυσούς Χορηγούς, Τράπεζα Κύπρου και Logicom, τους Ασημένιους Χορηγούς Medochemie, Allianz και Χαραλαμπίδης Κρίστης, τον Χορηγό Επικοινωνίας Cablenet, τον Χορηγό Παροχής Υπηρεσιών Deloitte, την TOYOTA, και τον Χορηγό παροχής Ιατρικών υπηρεσιών, Όμιλο Βιοιατρική Κύπρου, για τη συνεισφορά τους στην συμμετοχή της αποστολής στους Αγώνες.