Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019

18οι ΑΜΚΕ: Όλα τα μετάλλια της Κύπρου και τα δεδομένα στον πίνακα

Θα μπορούσε να ήταν καλύτερος ο απολογισμός της Κύπρου την 3η μέρα (Πέμπτη 30/5) των 18ων Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης που διεξάγονται στο Μαυροβούνιο, κατά την οποία η χώρα μας μάζεψε μόλις τρία χρυσά μετάλλια, έχοντας επίσης οκτώ αργυρά και έξι χάλκινα. Σημειώνεται πως δεν συμπεριλαμβάνεται στον απολογισμό της Πέμπτης το χρυσό των κοριτσιών του Μπιτς Βόλεϊ καθώς το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Παρασκευή.

Τα δέκα χρυσά της Κύπρου μετά τη συμπλήρωση τριών αγωνιστικών ημερών μας κατατάσσουν στην τρίτη θέση, ισόβαθμους με το Μονακό που έχει ένα μετάλλιο λιγότερο στον συνολικό απολογισμό (37-36).

Πρώτο εξακολουθεί να βρίσκεται το Λουξεμβούργο που με 24 χρυσά και 58 συνολικά μετάλλια συνεχίζει να κυριαρχεί και πολύ δύσκολα θα χάσει τη νίκη στους φετινούς ΑΜΚΕ, ενώ δεύτερη ανέβηκε η Ισλανδία, με 16 χρυσά (39 συνολικά μετάλλια). Στα χαμηλά παραμένει η οικοδέσποινα χώρα καθώς το Μαυροβούνιο, παρά τους υψηλούς στόχους, είναι 6ο με επτά χρυσά και μόλις 17 συνολικά μετάλλια.

Ρεαλιστικός στόχος της Κύπρου στο τελευταίο διήμερο των 18ων ΑΜΚΕ είναι να ξεπεράσει την Ισλανδία και να καταλάβει τη δεύτερη θέση, αν και η διαφορά έξι χρυσών μεταλλίων δεν είναι εύκολο να καλυφτεί και ίσως αρκεστούμε στο να κρατήσουμε τη θέση μας, ώστε να μην τερματίσουμε για πρώτη φορά εκτός της πρώτης τριάδας.

Όλα τα μετάλλια της Κύπρου στους 18ους ΑΜΚΕ:

XΡΥΣΑ

1η ΜΕΡΑ: Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι (Τζούντο, -60kg), Σοφία Ασβεστά (Τζούντο, -52kg)

2η ΜΕΡΑ: Ιζαμπέλλα Ιωάννου (Κολύμβηση, 200μ. πρόσθιο), Χρίστος Παντελίδης (Στίβος, Μήκος), Μαρία Αριστοτέλους (Στίβος, Επί Κοντώ), Ανδρέας Χατζηθεωρή (Στίβος, 100μ.), Μάριος Γιάγκου, Χρίστο Χριστόνοφ, Γιάγκος Γιάγκου (Επιτραπέζια Αντισφαίριση)

3η ΜΕΡΑ: Νικόλας Κυριάκου (Σκοποβολή, Τραπ), Όμηρος Ζάγκας (Κολύμβηση, 50μ. ελεύθερο), Νίκανδρος Στυλιανού (Στίβος, Επί Κοντώ)

ΑΡΓΥΡΑ

1η ΜΕΡΑ: Άριστος Μιχαήλ (Τζούντο, -90kg), Γιώργος Κρουσσανιωτάκης (Τζούντο, -100kg), Κάλια Αντωνίου (Κολύμβηση, 100μ. ελεύθερο), Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Κολύμβηση, 200μ. μικτό), Κάλια Αντωνίου, Χρυστάλλα Παπαδοπούλου, Ιόλη Νικολαΐδου, Τόνια Παπαπέτρου (Κολύμβηση, 4χ100. ελεύθερο)

2η ΜΕΡΑ: Όμηρος Ζάγκας (Κολύμβηση, 50μ. πρόσθιο), Φίλιππος Ιακωβίδης (Κολύμβηση, 100μ. ύπτιο), Δέσποινα Χαραλάμπους (Στίβος, Ύψος), Σταύρος Αυγουστίνου (Στίβος, 100μ.)

3η ΜΕΡΑ: Κάλια Αντωνίου (Κολύμβηση, 50μ. ελεύθερο), Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι, Ρούντολφ Κουρτίδης, Γιώργος Κρουσσανιωτάκης (Τζούντο, ομαδικό), Σοφία Ασβεστά, Νικόλ Ευριπίδου (Τζούντο, ομαδικό), Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Κολύμβηση, 50μ. πεταλούδα), Φιλίππα Φωτοπούλου (Στίβος, Μήκος), Μάριος Γιάγκου, Χρίστο Χριστόνοφ, Γιάγκος Γιάγκου (Επιτ. Αντισφαίριση, διπλό), Χριστιάνα Νικολαΐδου, Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα, Ιζαμπέλλα Ιωάννου, Κάλια Αντωνίου (Κολύμβηση, 4χ100μ. μικτό), Κωνσταντίνος Χρίστου (Στίβος, 400μ.)

ΧΑΛΚΙΝΑ

1η ΜΕΡΑ: Θωμάς Τσιοπανής (Κολύμβηση, 200μ. μικτό), Ρούντολφ Κουρτίδης (Τζούντο, -73kg)

2η ΜΕΡΑ: Σταύρος Σπύρου (Στίβος, 800μ.), Στυλιάνα Ιωαννίδου (Στίβος, Ύψος)

3η ΜΕΡΑ: Ανδρέας Μακρής (Σκοποβολή, Τραπ), Αναστάσιος Βασιλείου (Στίβος, 400μ. εμπόδια), Ανδρέας Χρίστου (Στίβος, Δισκοβολία), Nικόλας Φράγκου (Στίβος, 3.000μ. Στιπλ), Κωνταντίνα Μελετιέ, Λουίζα Κουρέα, Φωτεινή Μελετιέ (Επιτ. Αντισφαίριση, διπλό), Φίλιππος Ιακωβίδης, Ζαχαρίας Παύλου, Όμηρος Ζάγκας, Παναγιώτης Πανάρετος (Κολύμβηση, 4χ100μ. μικτό)

Ο πίνακας μεταλλίων μετά την 3η μέρα:

ΘΕΣΗ

ΧΩΡΑ

ΧΡΥΣΑ

ΑΡΓΥΡΑ

ΧΑΛΚΙΝΑ

ΣΥΝΟΛΙΚΑ

1

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

24

21

13

58

2

ΙΣΛΑΝΔΙΑ

16

8

15

39

3

ΚΥΠΡΟΣ

10

17

10

37

4

ΜΟΝΑΚΟ

10

10

16

36

5

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ

9

5

3

17

6

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

7

2

8

17

7

ΜΑΛΤΑ

3

8

8

19

8

ΑΝΔΟΡΑ

2

2

11

15

9

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ

0

4

3

7

 

 

 

 

Search