Τετάρτη, 17 Απριλίου 2024

Μινσκ 2019: Επέστρεψε σπίτι η κυπριακή αποστολή

Στην Κύπρο επέστρεψαν λίγο μετά τη 13:30 της Δευτέρας 1 Ιουλίου τα τελευταία μέλη της αποστολής της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής που βρίσκονταν στο Μινσκ για τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες 2019. Αναχωρώντας από τη Λευκορωσία νωρίς το πρωί, λίγες μόλις ώρες μετά την τελετή λήξη, με ενδιάμεση στάση στο Κίεβο, όλα τα μέλη της κυπριακής αποστολής βρίσκονται πλέον στη βάση τους, με τους σημαντικούς Αγώνες Πολλαπλών Αθλημάτων να αποτελούν πλέον παρελθόν.

Η χώρα μας έκλεισε την παρουσία της στους Αγώνες με ένα μετάλλιο, το αργυρό που κατέκτησε ο Μάριος Γεωργίου στο δίζυγο της ενόργανης γυμναστικής, την τελευταία ημέρα των Αγώνων, την Κυριακή 30 Ιουνίου. Αξιοσημείωτο είναι πως και στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, το 2015 στο Μπακού, η Κύπρος πήρε και πάλι ένα μετάλλιο, το αργυρό, αλλά τότε στο μικτό σκητ με τους Γιώργο Αχιλλέως και Άντρη Ελευθερίου. Το ένα μετάλλιο έφερε την Κύπρο στην 39η θέση του πίνακα μεταλλίων, ισόπαλη με Βοσνία και Μαυροβούνιο και πάνω από Νορβηγία και Σαν Μαρίνο, που πήραν μετάλλιο, καθώς και άλλες επτά χώρες που δεν πήραν μετάλλιο (Αλβανία, Ανδόρα, Βόρεια Μακεδονία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Μάλτα, Μονακό).

Η Κύπρος θα μπορούσε να είχε και καλύτερο απολογισμό, αν δεν ερχόταν η διπλή ατυχία με τον Μάριο Γεωργίου, πρώτα στον τελικό του σύνθετου ατομικού το Σάββατο όπου η πτώση στο μονόζυγο τον έστειλε στο νοσοκομείο και ακολούθως την Κυριακή όταν είχε πτώση στον πλάγιο ίππο, τη στιγμή που «κτυπούσε» μετάλλιο. Χωρίς μετάλλιο έμεινε και το σκητ, όπου οι αθλητές μας θα μπορούσαν να ανέβουν στο βάθρο, κάτι που παραδέχτηκαν και οι ίδιοι μετά το τέλος των υποχρεώσεων τους.