Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή

 

17οι ΑΜΚΕ: Τελικός πίνακας μεταλλίων και όλοι οι Κύπριοι νικητές μεταλλίων

Ημερομηνία Έκδοσης: Ιούν 04, 2017

 Medals volleyball

Με την αυλαία των 17ων Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης, το Σάββατο (03/06), η Κύπρος ολοκλήρωσε την προσπάθεια της στη 2η θέση του πίνακα μεταλλίων, με 30 χρυσά, 35 αργυρά και 19 χάλκινα μετάλλια.
 
ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ
Χώρα                      Χρυσά Αργυρά Χάλκινα Σύνολο
1. Λουξεμβούργο      38                    36            24         98
2. Κύπρος              30                    35            19         84
3. Ισλανδία              27                    14            19         60
4. Μαυροβούνιο      13                       6            12         31
5. Μονακό               8                    10            16         34
6. Σαν Μαρίνο       6                    10            14         30
7. Μάλτα               4                       9            16         29
8. Λιχτενστάιν       4                       5               9         18
9. Ανδόρα               1                       6              10         17
 
Στον πιο κάτω πίνακα ακολουθούν και τα 84 μετάλλια που κατέκτησαν οι Κύπριοι αθλητές στο Σαν Μαρίνο:
 
Χρυσά
1. Εθνική Ανδρών Καλαθόσφαιρα
(Άντονι Κινγκ, Σάιμον Μιχαήλ, Μιχάλης Κουμής, Ρομπέρτο Μαντοβάνι, Χρίστος Λοϊζίδης, Ανδρέας Σιζόπουλος, Νικόλας Στυλιανού, Βασίλης Κούννας, Ιάκωβος Παντελή, Άρης Κορωνίδης, Ηρακλής Πιττάκας, Γιώργος Θεοχαρίδης)
2. Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής Κολύμβηση 400μ. ελεύθερο (α)
3. Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής Κολύμβηση 1500μ. ελεύθερο (α)
4. Σεμπάστιαν Κονναρής Κολύμβηση 200μ. ύπτιο (α)
5. Εθνική Γυναικών Πετόσφαιρα
(Βερόνικα Χουντίμα, Άντρεα Χαραλάμπους, Ερίκα Ζεμπίλα, Κατερίνα Ζακχαίου, Σοφία Μανίταρου, Ιωάννα Λεωνίδου, Εβίτα Λεωνίδου, Άντρη Ιορδάνου, Στέλλα Ιωάννου, Ασπασία Χατζηχριστοδούλου, Χριστιάνα Δαυίδ, Βασιλική Χατζηκωνσταντά)
6. Άντρη Χριστοφόρου Ποδηλασία Ατομική Χρονομέτρηση (γ)
7. Ανδρέας Μιλτιάδης Ποδηλασία Ατομική Χρονομέτρηση (α)
8. Αλέξανδρος Χριστοφόρου Σκοποβολή Αερ. Τυφέκιο (α)
9. Παναγιώτα Χαραλάμπους Σκοποβολή Αερ. Πιστόλι (γ)
10. Ανδρέας Χάσικος Σκοποβολή Σκητ (α)
11. Παΐσιος Δημητριάδης Στίβος 100μ. (α)
12. Χρίστος Δημητρίου Στίβος 800μ. (α)
13. Χρίστος Δημητρίου Στίβος 1500μ. (α)
14. Νικόλας Φράγκου Στίβος 3000μ. στηπλ (α)
15. Αμίν Χατίρι Στίβος 5000μ. (α)
16. Νίκανδρος Στυλιανού Στίβος Επί κοντώ (α)
17. Χριστιάνα Κατσαρή Στίβος 400μ. (γ)
18. Ναταλία Ευαγγελίδου Στίβος 800μ. (γ)
19. Γαβριέλλα Φελλά Στίβος Σφαιροβολία (γ)
20. Ελευθερία Χριστοφή Στίβος Τριπλούν (γ)
21. Ναταλία Χριστοφή Στίβος 100μ. εμπόδια (γ)
22. Βασίλης Κωνσταντίνου Στίβος Ύψος (α)
23. Παναγιώτης Βόλου Στίβος Τριπλούν (α)
24. Νίκανδρος Στυλιανού Στίβος 110μ. εμπόδια (α)
25. Μέλιος Ευσταθίου / Λευτέρης Νέος Τένις Διπλό (α)
26. Σερμπάν Ραλούκα Τένις Μονό (γ)
27. Σερμπάν Ραλούκα / Μαρία Σιοπαχά Τένις Διπλό (γ)
28. Διομήδης Δημητριάδης Τοξοβολία Σύνθετο τόξο (α)
29. Έλενα Μουσικού Τοξοβολία Ολυμπιακό τόξο (γ)
30. Έλενα Μουσικού / Κωνσταντίνος Παναγή Τοξοβολία Μικτό Ολυμπιακό τόξο
 
Αργυρά
1. Φίλιππος Ιακωβίδης Κολύμβηση 100μ. ύπτιο (α)
2. Θωμάς Τσιοπανής Κολύμβηση 200μ. μικτή (α)
3. Κάλια Αντωνίου Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο (γ)
4. Αλεξάνδρα Σιεγκόλεβα Κολύμβηση 100μ. πρόσθιο (γ)
5. Αλεξάνδρα Σιεγκόλεβα Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο (γ)
6. Ελένη Στεφανίδου Κολύμβηση 200μ. μικτή (γ)
7. Ελένη Στεφανίδου Κολύμβηση 400μ. μικτή (γ)
8. Κάλια Αντωνίου / Σώτια Νεοφύτου / Σοφία Παπαδοπούλου / Αλεξάνδρα Σιεγκόλεβα Κολύμβηση 4Χ100μ. μικτή (γ)
9. Μανωλίνα Κωνσταντίνου / Μαριότα Αγγελοπούλου Μπιτς βόλεϊ Γυναικών
10. Ανδρέας Μιλτιάδης Ποδηλασία Ορεινή (α)
11. Άντρη Χριστοφόρου Ποδηλασία Ορεινή (γ)
12. Αλέξανδρος Ματσάγκος / Ανδρέας Μιλτιάδης / Πέτρος Προκοπίδης / Κωνσταντίνος Θυμίδης Ποδηλασία Ορεινή Ομαδικό
13. Μαριλένα Κωνσταντίνου Σκοποβολή Αερ. Τυφέκιο (γ)
14. Λεόντιος Λεοντίου Σκοποβολή Διπλό τραπ (α)
15. Ανδρέας Χατζηθεωρή Στίβος 100μ. (α)
16. Ανδρέας Χρήστου Στίβος Δισκοβολία (α)
17. Ναταλία Ευαγγελίδου Στίβος 1500μ. (γ)
18. Μαριέλε Ρούσση Στίβος Ακοντισμός (γ)
19. Μαρία Αριστοτέλους Στίβος Επί κοντώ (γ)
20. Νταγκμάρα Χάντζλικ Στίβος 10.000μ. (γ)
21. Μερόπη Παναγιώτου Στίβος 5000μ. (γ)
22. Ονησίφορος Αναστασίου / Ανδρέας Χριστοφόρου / Χρίστος Δημητρίου / Αντρέα Μισιάρα Στίβος 4Χ400 (α)
23. Ανδρονίκη Λαδά Στίβος Δισκοβολία (γ)
24. Λογγίνος Αχιλλέως Στίβος Τριπλούν (α)
25. Παΐσιος Δημητριάδης Στίβος 200μ. (α)
26. Ανδρέας Χατζηθεωρή / Παΐσιος Δημητριάδης / Φώτης Ιωάννου / Κρίτωνας Κυριακίδης Στίβος 4Χ100 (α)
27. Σάντα Κολομεΐτεβα / Ναταλία Ευαγγελίδου / Χριστιάνα Κατσαρή / Καλλιόπη Κουντούρη Στίβος 4Χ400μ. (γ)
28. Ραλούκα Σερμπάν / Λευτέρης Νέος Τένις Μικτό διπλό
29. Χρίστος Σκουρουμούνης Τζούντο -60κ. (α)
30. Παναγιώτης Κυριάκου Τζούντο +100κ. (α)
31. Χαρίλαος Χατζηαδάμου / Κυριάκος Νικολάου / Χρίστος Σκουρουμούνης Τζούντο Ομαδικό (α)
32. Μίμης Ελ Χελάλι / Φώτης Φωτίου / Κωνσταντίνος Παναγή Τοξοβολία Ομαδικό Ολυμπιακό τόξο (α)
33. Άννα Καλλένου Τοξοβολία Ολυμπιακό τόξο (γ)
34. Διομήδης Δημητριάδης / Σοφία Τσαγγάρη Τοξοβολία Μικτό Σύνθετο τόξο
35. Εθνική ανδρών Πετόσφαιρα
(Άγγελος Αλεξίου, Δημήτρης Αποστόλου, Αντώνης Χριστοφή, Γιώργος Χρυσοστόμου, Άνθιμος Οικονομίδης, Νικόλας Ελευθερίου, Γαβριήλ Γεωργίου, Βλάντιμιρ Κνέζεβιτς, Μαρίνος Παπαχριστοδούλου, Αχιλλέας Πετρακίδης, Χρίστος Παπαδόπουλος, Ιωάννης Κοντός)
 
Χάλκινα
1. Γεωργία Αβραάμ / Κωνσταντίνα Μελετιέ Επ. Αντισφαίριση Διπλό (γ)
2. Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής Κολύμβηση 200μ. ελεύθερο (α)
3. Νικόλας Ιωαννίδης Κολύμβηση 1500μ. ελεύθερο (α)
4. Θωμάς Τσιοπανής Κολύμβηση 400μ. μικτή (α)
5. Κάλια Αντωνίου Κολύμβηση 100μ. ελεύθερο
6. Σώτια Νεοφύτου Κολύμβηση 100μ. πεταλούδα
7. Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής / Νικόλας Ιωαννίδης / Σεμπάστιαν Κονναρής / Θωμάς Τσιοπανής Κολύμβηση 4Χ200μ. ελεύθερο (α)
8. Ανδρέας Κωνσταντίνου Σκοποβολή Αερ. Τυφέκιο (α)
9. Τζιοβάννης Σαββίδης Σκοποβολή Διπλό τραπ (α)
10. Θεοφάνης Μιχαηλάς Στίβος 1500μ. (α)
11. Ματθαίος Βόλου Στίβος Μήκος (α)
12. Δήμητρα Κυριακίδου Στίβος 100μ. (γ)
13. Καλλιόπη Κουντούρη Στίβος 400μ. (γ)
14. Νταγκμάρα Χάντζλικ Στίβος 5000μ. (γ)
15. Λευτέρης Νέος Τένις μονό (α)
16. Χαρίλαος Χατζηαδάμου Τζούντο -73κ. (α)
17. Κυριάκος Νικολάου Τζούντο -81κ. (α)
18. Κωνσταντίνος Χριστοδούλου / Διομήδης Δημητριάδης / Δημήτρης Καργάδος Τοξοβολία Ομαδικό Σύνθετο τόξο (α)
19. Μικαέλλα Κουρουνά Τοξοβολία Ολυμπιακό τόξο (γ)

 

 
 
© Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή, 1997- 2017. All rights reserved.